
Christin Ljungqvist: Kaninhjärta
Gilla förlag
Tvillingarna Mary och Ann är så nära två syskon kan vara – det är nästan så de flyter ihop. Ann är den lugna, ”vanliga” tvillingen, Mary är den rastlösa, utmanande tvillingen som söker sin identitet och lever på gränsen. Ann är den som känner ansvar och som bär sin syster medan Mary drar med sig Ann utanför hennes trygghetszon.
Tvillingarna är mediala, där Mary ger röst och kropp åt spöken medan Ann lyssnar och tolkar. Deras föräldrar är skilda och de lånar sin pappas lägenhet i Göteborg olovandes under sommaren när han är bortrest. De kommer i kontakt med en medialgrupp som letar efter ett försvunnet barn och dras med i sökandet vilket kommer att ställa deras mediala förmåga och ork på sin spets.
Kaninhjärta är vackert skriven med en annorlunda historia som skildrar syskonskap på ett fint sätt. Där den ena börjar slutar den andra, de lever i symbios men med olika identiteter och personligheter. Den ger också en bild av komplexiteten av att vara ung, av rollsökande och identitet, syskonskap och familj. Kaninhjärta är också en spännande historia med en driven handling.

